Bu sitede istediğiniz soruyu sorabilir ve cevabını bildiğiniz sorulara cevap yazabilirsiniz. Üye olursanız ayrıcalıklarımızdan faydalanabilirsiniz.
0 oy
Uzay - Gökbilim kategorisinde tarafından
Güneş Dünya'dan neden daha büyük?

1 cevap

0 oy
(822 puan) tarafından
Dünya’nın oluşumu ile Samanyolu’nun oluşumu, aynı esaslara ve büyük bir ihitimalle de aynı zaman dilimine rastlanmaktadır. Bu konudaki ilk teori ünlü Franız gök bilimci Laplace (Laplaş;1749-1827) tarafından 1796 yılında ileri sürülmüştür. Teori’i ilme, Nebula kuramı diye geçmiştir. Halende bu kuram bilim dünyasında geçerlidir.
 
Laplace’ın varsayımına göre, Güneş ve gezegenler ile Samanyolun’daki diğer gök cisimleri, oluşum tarihinin (4.7 ile 5 milyar yıl) ilk evresinde, kütle çekimi etkisi altında sıkışarak dönmeye başlayan, bir gaz ve toz kümesinin birleşmesi sonunucu oluşmuştur. İleri sürülen bu teoriye Birleşme hipotezi adı verilir. Teorinin kabülüne göre, nebulayı oluşturan sıcak gaz ve tozlar sıkıştıkça merkezde yıldız formuna almaya başlar (mesela güneş gibi), etrafında da halkalar teşkil etmeye başlamıştır. Oluşan halkaların giderek yoğuşması sonucu, önce asteroitler, sonra asteroitlerde birleşerek gezegenleri oluşturmaya başlamıştır. Gazlardan hafif olanları (Hidrojen, Helyum gibi) Güneş tarafından çekilmiş, çekim etkisi dışındakiler uzay boşluğuna dağılmış ağır olan atomlar mesela (Silisyum Karbon Demir Kalsiyum gibi) Güneş’ten farklı uzaklıklarda soğuyarak gezegenleri oluşturmuşlardır. Dolayısıyla önce iç gezegenler (Mars ile Güneş arasındakiler), dış gezegenler ise , daha sonra oluşmuştur. Ancak bu süreç bile yüzbinlerce yıl sürmüştür.

Dünya, Güneş Sistemi oluştuğunda kızgın bir gaz kütlesi halindeydi. Zamanla ekseni çevresindeki dönüşünün etkisiyle, dıştan içe doğru soğumuş, böylece iç içe geçmiş farklı sıcaklıktaki katmanlar oluşmuştur. Günümüzde iç kısımlarda yüksek sıcaklık korunmaktadır.
Hoş geldiniz, cevapliyo.com sitesi, sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Aynı zamanda sizde bildiğiniz sorular için cevaplar yazabilirsiniz. Unutmayın; "BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR..."
...